Temaresa · Brasilien

Dam-VM i fotboll – Rio de Janeiro

9 dagar40 800 kr med del i dubbelrum

Följ med Sydamerikaexperten till dam-VM i fotboll med sju nätter i Rio de Janeiro under den viktiga sista veckan av mästerskapet. Under vistelsen spelas både semifinal och final på Maracanã. Vi har ett bra upplägg med en utflykt varje dag och ledig tid för att följa VM och njuta av strand och nöje.

Fotbolls-VM 2014 och OS i Rio de Janeiro 2016 blev succéer – Brasilien är bra på den här typen av arrangemang och alla som var på plats stormtrivdes. Sommaren 2027 är det dags för nästa stora evenemang när dam-VM spelas i Brasilien 24 juni–25 juli.

Detta är ett förslag, inte en fast paketresa. Allt — hotell, längd, utflykter, resmål — anpassas efter dina önskemål.
Flygvy över Copacabanas fullsatta strand och bebyggelsen längs Avenida Atlântica.
Copacabana från luften
Kristusstatyn på Corcovadoberget i Rio de Janeiro med besökare på utsiktsplattformen och havet i bakgrunden.
Cristo Redentor på Corcovado med utsikt över Rio de Janeiros kust.
Linbanan mot Sockertoppen svävar över Rio de Janeiro i solnedgången
Vy från Sockertoppen över Rio de Janeiro, Botafogobukten och bergen i motljus.
Palmer längs Copacabanas mönstrade strandpromenad i Rio de Janeiro.
Strandpromenaden vid Copacabana

Din resrutt

Flyg
Sverige
Avresa dag 1
7
Flyg
Rio de Janeiro
7 nätter · Dag 1–8
Hemkomst
Dag 9

Dagsprogram

Dag för dag — så kan resan se ut. Kom ihåg att allt är utgångspunkter som anpassas efter dig.

Etapp 1 · Dag 1–8

Rio de Janeiro

7 nätter · Hotel Astoria Palace, Copacabana
Etapp 2 · Dag 0

Hemresa

Dag1

Avresa från Sverige – Rio de Janeiro

Flygdag

Utresa för VM-resan till Rio sker på morgonen från Sverige. Vi ankommer till Rio på kvällen och har transfer till vårt hotell Astoria Palace, som ligger på Avenida Atlântica på Copacabana.

Dag2

Stadsrundtur och Kristusstatyn

Kristusstatyn på Corcovadoberget i Rio de Janeiro med besökare på utsiktsplattformen och havet i bakgrunden.

Vi inleder besöket med en stadsrundtur och ett besök på Kristusstatyn. Sydamerikaexperten föredrar att alltid ge rikligt med tid uppe vid statyn så att alla hinner njuta av utsikten. Det är en innehållsrik utflykt där vi gör ett kort stopp vid favelan Prazeres i Santa Teresa och tittar på utsikten mot centrum, går nedför Selaróns trappa, ser Arcos da Lapa samt Rios katedral Catedral Metropolitana.

Kristusstatyn ligger på berget Corcovado som är en del av en regnskog och ibland ändras vädret snabbt. Eftermiddagen på egen hand med möjlighet att bada eller gå en promenad på Copacabana.

På kvällen samlas vi i receptionen och färdledaren Björn berättar om Rio och beskriver vad en caipirinha är. Sedan går vi tillsammans till Avenida Atlântica. På restaurangen får de som vill prova den brasilianska nationaldrycken caipirinha, och Sydamerikaexperten bjuder på tilltugg. Det är en trevlig kväll och nya vänskapsband knyts.

Dag3

Sockertoppen och semifinal

Semifinal på Maracanã
Linbanan mot Sockertoppen svävar över Rio de Janeiro i solnedgången

På förmiddagen gör vi en utflykt till Sockertoppen. Det är två linbanefärder upp till toppen, som ligger på 396 meter. På båda topparna är det fantastiskt fin utsikt, och väl uppe finns en mysig liten bar med utsikt mot Copacabana. Även på Sockertoppen tar vi god tid på oss. De som vill kan åka helikopter över Rio.

Idag spelas det semifinal på Maracanã. Om vi inte får tag i biljetter besöker vi Fifa Fan Festival på Copacabana.

Dag4

Favelatur

Färgglada hus i en favela klättrar tätt uppför en grönskande bergssluttning i Rio de Janeiro.

Vi besöker två favelor: Rocinha och Vila Canoas, med engelsktalande lokalguide.

Vi gör tre stopp i den stora favelan Rocinha – två med otroligt vacker utsikt och sedan en rundvandring. I Vila Canoas, som är en liten favela med endast 2 000 invånare, gör vi en rundvandring i de mycket trånga gångarna. Vår guidade rundtur ger en intressant inblick i hur det är att bo i en favela. Eftermiddagen på egen hand.

Dag5

Egen dag och churrascaria

Dagen på egen hand. På kvällen samlas vi och går till en churrascaria, det vill säga en köttrestaurang. Brasilien är ett verkligt köttland, men här finns även mat som passar vegetarianer.

Vi äter en rodízio, vilket innebär att det är ett fast pris och att man kan äta hur mycket man vill. Det inleds med ett buffébord och därefter kommer kyparna springande till bordet med mestadels köttspett i många variationer. Det finaste köttet är picanha. Kaffe, drinkar och dessert ingår inte, men många passar ändå på att smaka god årgångscachaça, så det brukar bli en sen kväll.

Dag6

Karneval hos sambaskolan Grande Rio

Karnevalen i Rio de Janeiro

På förmiddagen besöker vi sambaskolan Grande Rio där vi får veta mer om Rios färggranna karneval och Rios sambaskolor. Passa på att lära dig stegen i samba och prova karnevalsdräkterna. Eftermiddagen på egen hand.

Dag7

Hippiemarknaden på Ipanema och VM-final

VM-final på Maracanã
Ipanemastranden i skymning med bergen Dois Irmãos i siluett.

På förmiddagen besöker vi hippiemarknaden på Ipanema. Det är en marknad med mycket hantverk, kultur och konst och inte alls den vanliga typen av krimskrams. Det är en trevlig söndagspromenad från torget Praça General Osório på Ipanema tillbaka till hotellet på Copacabana.

Idag spelas VM-finalen på Maracanã och det kommer att vara en upplevelse att vara i Rio idag. Om vi inte får tag i biljetter besöker vi Fifa Fan Festival på Copacabana.

Dag8

Hemresa

Flygdag
Palmer längs Copacabanas mönstrade strandpromenad i Rio de Janeiro.

Efter en fantastisk vecka är det dags att resa hem eller resa vidare, vilket många av våra kunder väljer att göra. De vanligaste tilläggsarrangemangen är Amazonas, Iguassufallen, Buenos Aires och Búzios.

De som ska åka hem kan ta det lite lugnt på Copacabana-stranden och sedan äta en sista god lunch innan transfern ut till flygplatsen. Flyget hem är med KLM via Amsterdam.

Dag9

Hemkomst till Sverige

Flygdag

Hemkomst på tisdag eftermiddag till Sverige.

Pris och vad som ingår

  • Flyg med Air France eller KLM till Rio de Janeiro tur och retur, med anslutning från Stockholm, Göteborg och Köpenhamn
  • Svensk färdledning i Brasilien
  • Samtliga transfers
  • Sju nätter i dubbelrum med havsutsikt på Hotel Astoria Palace på Copacabana
  • Frukostbuffé
  • Välkomstdrink (caipirinha)
  • Utflykter: Kristusstatyn och stadsrundtur, Sockertoppen, hippiemarknaden, karneval med sambaskolan Grande Rio, favelatur samt middag på köttrestaurang
Prisindikation
40 800 kr med del i dubbelrum

Avresedatum: 19/7 2027
Färdledare: Björn Larsson
Gruppstorlek: 10–30 personer
Enkelrumstillägg: 10 400 kr
Inträdesbiljetter till matcherna ingår inte i priset.
Turordningen på utflykterna kan ändras beroende på om Sverige eller Brasilien spelar.

Skicka förfrågan

Eftersom resan skräddarsys sätts det slutliga priset först när vi vet dina datum och önskemål.

Gör resan till din

Res vidare efter VM-veckan
Efter en fantastisk vecka i Rio väljer många av våra resenärer att resa vidare. De vanligaste tilläggsarrangemangen är Amazonas, Iguassufallen, Buenos Aires och Búzios. Några extranätter på Ilha Grande eller i Búzios kostar heller inte så mycket när man väl är på plats. Vi skräddarsyr gärna en förlängning före eller efter VM-veckan – berätta bara vad du önskar.